Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

32 20 10 563

Metasekwoja chińska GOLDRUSH 'Ogon' Metasequoia glyptostroboides P15/50-60cm

Dostępność:

Złocista...

Metasekwoja chińska GOLDRUSH 'Ogon'

Metasequoia glyptostroboides

Gatunek ten przez wiele lat uważano za wymarły, aż do 1941 roku, kiedy to chiński botanik odkrył kilka żywych okazów we wschodniej części prowincji Syczuan. Obecnie metasekwoje stanowią cenny gatunek ozdobny często sadzony w europejskich parkach i ogrodach.

'Goldrush' to przykład doskonałej odmiany do barwnych kompozycji, o sezonowych igłach i niezwykłym zabarwieniu - złotożółtym.


To niezwykle efektowne drzewo o smukłym, stożkowatym pokroju i gęstej koronie. Rośnie szybko i jest długowieczne. Prawdopodobnie dożywa ok. 2000 lat. Po 10 latach w naszych warunkach osiąga około 3 metrów wysokości.

Z wiekiem pień dość gruby, u nasady często rozszerzony, prosty, widoczny do samego wierzchołka, u nasady konarów posiadający zwykle osobliwe wklęśnięcia. Gałęzie średnio grube, rozmieszczone okółkowo, na dole prostopadłe do pnia, wyżej ukośnie wzniesione, zaczynają wyrastać nisko nad ziemią.

Kora u młodych drzew jest rudopomarańczowa, u starszych bladobrunatna lub lekko żółtobrunatna, łuszczy się pionowymi pasami.

 

 Bardzo malowniczo prezentuje się przez cały sezon, a jesienią, gdy igły przebarwiają się na rudopomarańczowe odcienie prezentuje się widowiskowo.

Polecana jest do sadzenia nad brzegami zbiorników wodnych czy stawów, wówczas prezentuje się niezwykle okazale, a jesienią jest barwnym akcentem kolorystycznym zwracającym uwagę.

Może być formowana również na wysokie żywopłoty.

 

Warunki uprawy:

- lubi stanowiska słoneczne, ale znosi też słabe ocienienie,

- gleby kwaśne, wilgotne, mogą być podmokłe, bagienne lub czasowo zalewane; na zasadowym i suchym podłożu rośnie powoli,

- młode rośliny profilaktycznie na zimę okrywaj, starsze są odporne na mróz,

- sadzonki w pojemnikach można wysadzać przez cały sezon wegetacyjny.

W naszej ofercie sadzonka o wysokości około 50-60 cm ukorzeniona w pojemniku 3-litrowym.